SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Yazılımı dilerseniz kendi fiziksel sunucularınıza ya da bulut sunucularda çalıştırabilirsiniz. LİSDEP, Windows/Linux işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışmaktadır.

Windows sunucular için 8 GB+ RAM, 4+ çekirdek işlemci; Linux sunucular içinse 2 GB+ RAM, 2+ çekirdek işlemciye ihtiyaç duyulmaktadır. Sistem kullanım kapasitesi için 20 GB veya üstünde bir depolama alanı yeterlidir.

LİSDEP yazılımı her akşam belirli saatler içerisinde tüm verilerinizi bulut sunucular üzerindeki güvenli yedekleme sistemlerine aktarmaktadır. Aktarım sonrası ArtF4 bünyesindeki fiziksel sunucularda da yedeklerinizin birer kopyası saklanmaktadır.

Fiziksel sunucularınız kurulduktan sonra uzak bağlantı programları kullanılarak 1-2 saat içerisinde yazılımın tüm kurulumu gerçekleştirilebilmektedir.

Denetim sonrasında lisansınızı başarıyla aldığınız takdirde test verilerinizi temizleyerek yazılımı aktif hale getiriyor ve personelinize gerekli destekleri uzaktan yardım programlarıyla sağlıyoruz. ISIN kodlarının Lisdep'e girilmesi, Depo Tanımlama, Kantar ve Perten vb. analiz ve kontrol cihazlarının veri akışlarının sağlanması gibi süreçlerde hataların yapılmaması için verilerin girişinde sizlere yardımcı oluyoruz.

Yazılım eğer kendi fiziksel veya bulut sunucularınız üzerinde kurulmuşsa MKK veri iletişimi için Statik IP'ye ihtiyaç duymaktadır. LİSDEP dışında MKS programını kullanmak için de Statik IP almanız gerekmektedir. Bu amaçla MKS için aldığınız sabit IP adresini LİSDEP tarafında da kullanabilmekteyiz.

Bulut sunucular herhangi bir altyapı yatırımı yapmanızı gerektirmeyen, aylık/yıllık olarak kiralama yapılabilen bütçe dostu sunuculardır. İnternet bağlantınızın olduğu her yerden yüksek hızlarda bu sunuculara erişebilirsiniz. Fiziksel sunucular ise bir sunucu altyapısı (Switch, Kabinet, UPS vs.) gerektiren ilk yatırım maliyeti yüksek sistemlerdir. Eğer deponuzun bulunduğu alanda internet hızınız düşük ve bağlantı sorunları yaşıyorsanız fiziksel sunucu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

LİSDEP yazılımı üzerinde yapılan değişiklikler her gün belirli saatler içerisinde kontrol edilerek otomatik olarak güncellenir. Sürekli olarak güncelleştirilen ve geliştirilen yazılım sayesinde yazılımınız sürekli güncel kalır. Bu sayede TSE/MKK/TMO/Türkşeker gibi güncellemelerin yapıldığı modüllerde herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

Denetimler boyunca fiziksel veya dijital olarak personellerinize eğitim veriyoruz. Denetim sırasında yazılım ve donanımsal anlamda istenilen değişikliklere anlık olarak çözümler sunuyoruz. Test verilerinin yüklenmesi, tartım ve analiz cihazı testleri gibi denetim esnasında ihtiyaç duyulan tüm ihtiyaçlarınızda yanınızda oluyoruz.

MKS Prod ortamının açılmaması, Elüs Giriş-İptal işlemleri ve yetkilerinizin sorunsuz çalışması için teknik bilgi desteği veriyoruz.